Filters
اولویت ها
جستجو

جایگاه عشق در مغز کجاست؟

هرچه درباره عشق و عاشقی و نقش قلب در آن شنیده‌اید، دور بریزید! شما با قلب‌تان عاشق چیزی نمی شوید بلکه  عشق از اعماق ناحیه تگمنتوم شکمی، هیپوتالاموس ، هسته اکومبنس و سایر مناطق حیاتی مغز ناشی می‌شود.

در دو دهه گذشته ، دانشمندان نیز به جمع شاعران ، فیلسوفان ، هنرمندان و سایرین پیوستند تا بدانند عشق چیست؟ عاشق کیست؟ و چگونه عاشق می‌شویم؟  تکنیک های علمی برای بررسی چگونگی تجربه عشق توسط مغز از آزمایش‌هایی روی حیوانات تا بررسی های مرسوم تا تکنیک های رادیولوژی پیشرفته ، مانند تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI) و توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) بکار گرفته شده‌ اند.

به گفته دکتر هلن فیشر ، یکی از محققان برجسته در زمینه عواطف انسانی ، عشق را می توان به سه سیستم اصلی مغز تقسیم کرد:

  • رابطه جنسی
  • عاشقانه
  • دلبستگی

هر سیستم شامل یک شبکه متفاوت در مغز است که شامل اجزای مختلف ، هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی در مراحل مختلف رابطه است.

 تمایلات جنسی

تمایلات جنسی یا هوس عمدتا از هیپوتالاموس ناشی می شود ، منطقه ای از مغز که خواسته های اساسی مانند گرسنگی و تشنگی را نیز کنترل می کند. هیپوتالاموس با سیستم عصبی خودمختار که ضربان قلب و سرعت تنفس را کنترل می کند ، گره خورده است. گیرنده های خاص در هیپوتالاموس برای هورمون‌هایی مانند تستوسترون – در زنان نیز وجود دارند -  باعث انواع واکنش‌ها برای تولید مثل است.

سیستم عاشقانه

این سیستم  مقصر بسیاری از مناسبات شاعرانه شبانه است. این سیستم عاشق را وادار می کند برای رسیدن به معشوق با ارتش ها بجنگد ، در اقیانوس ها شنا کند یا صدها مایل راه برود. در یک کلام ، در آسمان‌ها سیر کند!

مطالعات تصویربرداری تایید می کند که در افرادی که به تازگی عاشق شده‌اند، فعالیت زیادی در ناحیه تگمنتال شکمی و هسته اکومبنس  وجود دارد ،  این نواحی همان سیستم های پاداش که در پاسخ به استنشاق  کوکائین فعال می شوند. این مناطق مملو از انتقال دهنده عصبی دوپامین است ،  دوپامین ماده شیمیایی ست که ما را به سمت پاداش ادراک شده سوق می دهد. سایر انتقال دهنده‌ها  مواد شیمیایی مانند کورتیزول ، فنیل افرین (موجود در شکلات) و نوراپی نفرین  در شرایط استرس و هیجان نیز افزایش می یابد.

یک انتقال دهنده عصبی به نام سروتونین به میزان کم در عشق های نوپا!  مشاهده می‌شود. سطح سروتونین همچنین در وسواس، افسردگی و اضطراب پایین می‌آید که نتیجه آن دستیابی به وسواس مطلوب ، خوش بینی بی امان و حتی نوعی اعتیاد است.

سیستم  دلبستگی

سیستم دلبستگی دلیل  وفاداری افراد به یکدیگر با وجود از بین رفتن هیجان دوپامینرژیک (لذت و پاداش) است و  هورمون‌های شیمیایی مسئول در حیوانات اکسی توسین و وازوپرسین هستند. جالب است که این هورمونهای آرام بخش توسط هیپوتالاموس ترشح می شود که به شهوت دامن می زند.

برخی ممکن است سیستم های فوق را نوعی پیشرفت در یک رابطه بدانند. ابتدا هوس ، بعد عاشقانه ، سپس ازدواج . گرچه درست است که این جنبه های مغز و روابط ما با گذشت زمان تغییر می کند ، اما مهم است که به یاد داشته باشیم که این روابط کاهش نمی‌یابند و با هم تعامل دارند. به عنوان مثال ، اکسی توسین و وازوپرسین با سیستم پاداش دوپامین مرتبط هستند.

منبع

انصراف از نظر